Na cukrzycę choruje około 5 proc. naszego społeczeństwa, aż w 95 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2. Szacuje się, że przynajmniej drugie tyle Polaków żyje z niezdiagnozowaną chorobą.

cukrzyca

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą wspólnie z TNS OBOP wykazały, że wiedza naszego społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki jest znikoma. Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi a jedynie, co czwarty z badanych deklaruje, że wykonuje to badanie corocznie. Jedna trzecia badanych uważa, że cukrzycy nie można w żaden sposób zapobiec, tyle samo nie potrafi wymienić ani jednego skutku tej choroby, mimo że jest to schorzenie wielonarządowe charakteryzujące się szeregiem powikłań. Sami chorzy do swojej choroby podchodzą raczej mechanicznie, w wielu przypadkach ograniczając się jedynie do kontroli poziomu cukru we krwi i sterowania nim według zaleceń lekarza, nie dociekają, czym jest cukrzyca, skąd się u nich wzięła i jak można łagodzić jej przebieg. Wielu z nich nie potrafi nawet utrzymać odpowiedniej dla swojego stanu zdrowia diety, z niechęcią przyjmując ograniczenia żywieniowe.

Coroczne czerwcowe obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu zwiększenie świadomości Polaków i uczenie ich, że można zapobiegać pojawianiu się i rozwojowi tej podstępnej, trudnej choroby.

Załączniki:
Pobierz plik (cukrzyca ulotka.pdf)cukrzyca ulotka.pdf[ ]751 kB