Suplementy diety. Kupowane i zażywane coraz częściej. Coraz częściej nadużywane. Producenci przedmiotowych środków spożywczych prześcigają się w emisji reklam sugerujących potrzebę ich stosowania. Apteki, sklepy zielarsko - medyczne, sklepy spożywcze oraz internetowe oferują nam szeroką gamę suplementów diety, spośród których trudno jest wybrać to, co naprawdę może nam się przydać. Ważne, aby nasza decyzja była przemyślana. Sięgając po wielobarwne tabletki, ampułki czy saszetki, pamiętajmy: Suplementy diety to nie leki. Nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Mogą korzystnie wpływać na nasz organizm, ale niewłaściwie stosowane – mogą być bardzo szkodliwe. Zażywanie suplementów diety powinniśmy konsultować z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem.

Jeśli decydujesz się na zakup suplementu diety sprawdź!

  • Czy dany suplement znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status. Znajdziesz go na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. www.rejestrzp.gis.gov.pl
  • Przyjmowanie suplementów diety  powinno być skonsultowane z lekarzem  lub dietetykiem oraz poprzedzone właściwymi badaniami, gdyż każdy organizm jest inny.
  • Nie testuj swojego stanu zdrowia na podstawie reklam. Te same objawy  mogą mieć różne przyczyny.
  • Pamiętaj suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom.
  • Pamiętaj, że suplementy diety mogą negatywnie oddziaływać na organizm, także te pochodzenia naturalnego i niekorzystnie wpływać na efekty stosowanych leków lub innych suplementów.
  • W przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji.
  • Pamiętaj, że w obrocie mogą znajdywać się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta). Dotyczy to w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem Internetu lub z niewiadomego źródła.
  • Zacznij odróżniać. Suplementy diety od leków. Suplementy diety mogą być zbliżone postacią do leków (np. tabletki, saszetki czy syropy), mogą być produkowane przez tych samych producentów. Mogą mieć również podobne nazwy do leków (np. Witamina C, Witamina B2, Mięta, Melisa). Część suplementów diety jest sprzedawana w aptekach. Nie zmienia to faktu, że pozostają środkami spożywczymi.
  • Przed zakupem upewnij się, czy dany produkt jest lekiem czy  suplementem diety. Opakowanie suplementu diety zawsze zawiera określenie „suplement diety”.

Więcej informacji o suplementach diety w poradniku konsumenckim  Co warto wiedzieć o suplementach diety (929.87 KB)

suplem

Poradnik powstał w ramach akcji informacyjnej dot. suplementów diety, w której bierze udział 12 instytucji: Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Leków, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Rada Reklamy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.