Wszawica to choroba pasożytnicza. Zdawałoby się, że to choroba dawnych czasów – kiedyś cierpiały na nią dzieci w chłopskich czworakach; dziś odeszła do lamusa. Nic podobnego!

Tymczasem prawda jest zupełnie inna: wszawica jednakowo lubi głowy czyste, jak i zaniedbane. Nie ma nic przeciwko nowoczesnym krajom: w Belgii problem wszawicy dotyka aż 10 proc. dzieci, w Czechach 14, a w USA co roku trzeba zwalczać wszy u niemal 9 mln osób. Nie jest też prawdą, że wszy to głownie problem wsi, a w mieście zdarza się rzadko.

Choroba ta obecnie najczęściej występuje u przedszkolaków i młodzieży szkolnej, jak również u osób nie przestrzegających zasad higieny. Do zakażenia dochodzi w wyniku używania wspólnych nakryć głowy, szczotek oraz grzebieni i w wyniku kontaktów fizycznych. W okresie wszawicy występuje silny świąd skóry owłosionej części głowy, a wszy w czasie ruchu są widoczne gołym okiem. Składają jaja zwane gnidami.

Świąd jest tak dokuczliwy, że dziecko rozdrapuje sobie głowę do krwi, i strupków, wyrywając czasem włosy niemal do gołej skóry. Nie pomaga nawet pilnowanie dziecka, by tego nie robiło – silny świąd sprawia, że zakażone wszawicą dziecko drapie się nawet przez sen.

Dlaczego swędzi? Kiedy wesz, odżywiająca się krwią, zdobywa pokarm, wbija w skórę swój narząd gębowy. Ssąc, jednocześnie wpuszcza pod skórę toksyny, które powodują właśnie uczucie swędzenia. Drapanie powoduje, że powstają przeczosy i otarcia naskórka. Z ukąszonego miejsca może sączyć się surowiczy płyn, który miejscowo skleja włosy. Jeśli głowa jest dodatkowo zaniedbana, a włosy przetłuszczone, w rozdrapanym miejscu może dojść do zakażenia bakteryjnego, powstania liszaju, a nawet do miejscowego powiększenia węzłów chłonnych, spowodowanego miejscowym stanem zapalnym. Zmiany po ugryzieniu i rozdrapane miejsca mogą się pojawiać także na karku i szyi, niedaleko linii włosów. Kiedy przeglądamy zakażoną wszawicą główkę, możemy znaleźć także charakterystyczne gnidy – czyli jajeczka wszy. Są białawe, maleńkie i mocno przylepione do włosów. Niestety, na jasnych włoskach mogą być niewidoczne.

Jak zapobiegać wszawicy? Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

• dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),

• staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,

• podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,

• przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,

• uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

wszawica1

wszawica2

wszawica3