fas1Światowy Dzień FAS , Dzień Świadomości FASD święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. Skutkiem działania alkoholu na płód może być m. in.: opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Z badań Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co najmniej 1/3 Polek pije alkohol w czasie trwania ciąży. 2 % dzieci rodzi się z wadami spowodowanymi takim piciem. To aż 7,5 tysiąca dzieci urodzonych każdego roku.
Alkohol działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Należy mieć na uwadze, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda ilość wypitego alkoholu może być niebezpieczna dla dziecka.
Picie alkoholu w czasie ciąży przyczynia się również do zwiększenia ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych i zahamowania wzrostu płodu.
W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa. FAS ani innych uszkodzeń alkoholowych nie można wyleczyć. Można im w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży.