aronia1Aronia została odkryta gdy zaczęło się mówić o korzystnym wpływie antyoksydantów na zdrowie człowieka. Dlaczego właśnie aronia?

Na uwagę zasługuje bogaty skład aronii, w którym mieszczą się przede wszystkim witaminy: C, B1, B2, B6, P, PP, E i A, minerały takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan, molibden, jod, bor i kobalt, a także antocyjany, fenolokwasy, garbniki i pektyny.

aronia2Aronia może być lekiem na nadciśnienie tętnicze krwi gdyż dowiedziono, że już po kilku tygodniach systematycznego przyjmowania aronii ciśnienie spada. Aronii zawdzięcza się również ochronę przed innymi groźnymi chorobami układu krwionośnego, takimi jak zawał serca i miażdżyca.

Poza tym ten ciemny owoc przyczynia się do spadku wchłaniania glukozy przez ustrój, dlatego powinien na stałe zagościć w kuchni diabetyków.

Inne właściwości zdrowotne aroniito obrona przed nowotworzeniem. Dzięki aronii komórki rakowe nie budują się tak łatwo, a w czasie leczenia raka aronia regeneruje organizm.

Ponadto korzystnie wpływa też aronia na system trawienny (łagodząc choroby związane z trzustką i żołądkiem) i system nerwowy (przynosząc wyciszenie ale także obronę przed groźnymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona, demencja starcza, udar mózgu).

Poza tym poprawia aronia odporność, wspomaga ostrzejsze widzenie, a także zmniejsza podatność na stany zapalne i krwotoki.

Jakby tego było mało, aronia wspomaga leczenie grypy, przeziębienia, alergii, infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz wspiera skuteczność kuracji odtruwających.

Aronia ma również właściwości odżywcze. Odżywia organizm człowieka, odmładza go, co widać także gołym okiem, ponieważ działa regenerująco na skórę, włosy i paznokcie. Ważny podkreślenia jest fakt, iż owoc aronii przynosi młodość hamując procesy starzenia się skóry i wewnętrzne procesy degeneracyjne związane z wiekiem.

Nadaje się jako składnik diet odchudzających ponieważ aronia przeciwdziała otyłości regulując przemianę materii.

Aronia odżywia mózg bowiem pobudza go do pracy, poprawia pamięć i koncentrację.

Aronia wykazuje działanie odżywcze także w stosunku do przyszłych mam. Nie dość, że dodaje ciężarnym siły i witalności, to jeszcze korzystnie wpływa na rozwój maluszka, rosnącego w brzuchu mamy. Także większym dzieciom i młodzieży, będącym w okresie intensywnego wzrostu, pomaga wzmocnić układ mięśniowy i kostny.

Aronia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania aronii są m.in.:

  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • nadkwasota żołądka,
  • wrzody żołądka,
  • stany zapalne żołądka i dwunastnicy,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • żylaki,
  • zaparcia.

Zdaniem naukowców jedna łyżka konfitur aroniowych całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na antocyjany i taniny.