19 maja 2019r. przypadają obchody Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. W tym dniu pamięć swą kierujemy w stronę wszystkich tych, którzy odeszli z powodu AIDS.

Jest to dobry moment do edukacji na temat HIV/AIDS oraz prowadzenia dialogu dotyczącego profilaktyki oraz sposobów leczenia i walki ze stygmatyzacją osób zakażonych tym wirusem. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS (AIDS Candlelight Memorial, CLM) jest jedną z największych i najstarszych (od 1983 r.) kampanii mobilizujących do zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. CLM odbywa się w każdą trzecią niedzielę maja.

HIV i AIDS w Polsce – dane Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii (1985 r.) do 31 grudnia 2018 roku:

  • 23 931 zakażonych ogółem;
  • 3 667 zachorowań na AIDS;
  • 1 411chorych zmarło.

Z cytowanych badań wynika jasno, że nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy   na stereotypach.

Z racji na coraz większą świadomość dotyczącą profilaktyki zakażenia HIV oraz większym odsetkiem osób wykonujących testy diagnostyczne, które pozwalają włączyć leczenie na wczesnym etapie inwazji wirusa, liczby te maleją, jednak nadal borykamy się z epidemią światową. Przypominamy, że każdy może wykonać bez skierowania lekarskiego anonimowy, bezpłatny test w kierunku nosicielstwa wirusa HIV. Test wykonamy w punkcie konsultacyjno – diagnostycznym (w naszym regionie najbliższy punkt znajduje się w Białymstoku przy  ul. Bema 2). Można zadzwonić również pod telefon zaufania HIV/AIDS, gdzie uzyskać można odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania:

nr telefonu: 801 888 448 / 22 692 82 26.

Załączniki:
Pobierz plik (plakat Światowy Dzień Pamięci_.jpg)plakat Światowy Dzień Pamięci_.jpg[ ]753 kB