astma7 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Astma to schorzenie zapalne górnych dróg oddechowym, wynikłe na skutek nadwrażliwości oskrzeli na rozmaite czynniki, takie jak wysiłek fizyczny czy alergeny. Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codziennie funkcjonowanie, są duszności i kaszel. Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie choruje na astmę ponad 235 milionów osób. Rocznie umiera w związku z nią około 400 tys. osób. Praktycznie każdą z tych osób można by uratować z pomocą podstawowych leków. Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Szkodliwe warunki pracy są odpowiedzialne za około 11% wszystkich zachorowań na astmę wśród dorosłych. Liczba chorych niestety stale wzrasta, a część z nich nawet nie wie o swojej chorobie. W Polsce na astmę choruje ok. 4 milionów osób, jednak o swojej chorobie wie tylko połowa z nich.

 Jak leczyć astmę?

Podstawą terapii astmy są sterydy wziewne. Czasami, aby pomóc choremu, trzeba je połączyć z lekami rozszerzającymi oskrzela lub lekami antyleukotrienowymi, a w przypadku astmy ciężkiej zastosować leczenie biologiczne.

NFZ przygotował też serię filmów edukacyjnych „Liczy się każdy oddech”, z których pacjenci dowiedzą się o: nowoczesnej terapii astmy, sposobach terapii wziewnej, przeciwdziałaniu zaostrzeniom choroby, a także co robić w trakcie ataku duszności.