dziensyndromdowna

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca już po raz czternasty. Jego celem jest zagwarantowanie osobom z zespołem Downa pełnej akceptacji w społeczeństwie i możliwości korzystania ze swoich praw. Data 21 marca symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.

 W tym roku wielu inicjatywom międzynarodowym, organizowanym także w Polsce, towarzyszy wspólne hasło „Nikt nie zostanie pominięty”, które jest cytatem z rezolucji ONZ z 25 września 2015 na temat konieczności przekształcania świata na rzecz zrównoważonego rozwoju.
By uczcić ten dzień, wiele polskich miast zaplanowało akcję solidarności z osobami z Zespołem Downa. Akcja ta ma przypomnieć, że każde dziecko i każdy dorosły z zespołem Downa ma takie samo prawo do edukacji, opieki zdrowotnej i życia społecznego jak inni.
W ten wyjątkowy dzień organizatorzy ŚDZD zachęcają do założenia skarpetek, najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Można również założyć kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Można też włączyć się w inne akcje społeczne, takie jak inicjatywa
#LiniaProsta.