barszczsosnowksiegoKolejny element akcji - ,,Zdrowe wakacje”

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO – zagrożenia

Barszcz Sosnowskiego to agresywna, inwazyjna roślina parząca , bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. Spotykany jest głównie na łąkach i pastwiskach, obrzeżach lasów i pól, a także na brzegach rzek i strumieni oraz skarpach rowów. Barszcz Sosnowskiego wywołuje rany podobne do tych po oparzeniu wrzątkiem. Jednak bolesne bąble, wrzody i opuchlizna, to nie jedyne zagrożenie, jakie czyha na człowieka, który z nim się zetknie. Rozległe poparzenia doprowadzić mogą nawet do śmierci. Wywołujące rany toksyny - furanokumaryny, zawarte są w soku i olejkach eterycznych. Te z kolei wydzielane są w dużo większych ilościach w upalne, letnie dni. Oznacza to tyle, że kiedy na niebie świeci słońce, możemy ulec poparzeniu nawet, jeśli nie dotykamy barszczu Sosnowskiego. Wystarczy, że znajdziemy się w jego pobliżu, by olejki eteryczne dotarły do naszego ciała i osłabiły właściwości ochronne skóry. Wtedy bardzo szybko dochodzi do poparzenia słonecznego, poszkodowany cierpi na zawroty i bóle głowy, a po kilku godzinach pojawiają się na jego ciele bolące zmiany.

 Pierwsza pomoc po kontakcie z rośliną
- Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

- W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
- W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
- Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
- Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
- W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.
Te i inne informacje o skutkach kontaktu z tą niebezpieczną rośliną znajdziesz w
opracowaniu Głównego Inspektora Sanitarnego.

Załączniki:
Pobierz plik (Barszcz-sosnowskiego.jpg)Barszcz-sosnowskiego.jpg[ ]105 kB