choroby serca

Corocznie 31 maja 2018r. Hasłem tegorocznej Kampanii jest: ”Tytoń, a choroby serca” a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród ogółu społeczeństwa o wpływie palenia tytoniu czynnego i biernego na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

 Choroby sercowo-naczyniowe zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i narażenie na dym tytoniowy przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Używanie tytoniu jest drugą główną przyczyną chorób sercowo-naczyniowych, po nadciśnieniu.

Światowa epidemia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 tysięcy to osoby niepalące umierające z powodu biernego wdychania dymu papierosowego. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest najcięższy.

Tegoroczna kampania ma zwiększać świadomość społeczeństwa na temat:

-          związku między tytoniem a sercem i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym udaru, które łącznie są wiodącymi światowymi przyczynami śmierci;

-          wykonalnych działań i środków, które kluczowi odbiorcy, w tym rządy i społeczeństwo, mogą podjąć w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia serca powodowanego przez tytoń.

-          zapewnienia społeczeństwu, rządom i innym osobom możliwości zaangażowania się w promowanie zdrowia serca poprzez ochronę ludzi przed używaniem wyrobów tytoniowych.

Wszelkie informacje oraz materiały kampanijne są dostępne na stronie WHO pod linkiem: http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2F