11.04.2018r. przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży i Pani aspirant Monika Bańkowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży przeprowadziły dla rodziców uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży wykład na temat zagrożeń związanych z substancjami psychoaktywnymi. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda nowe oblicze dopalaczy oraz poznali procedury, które warto uruchomić, gdy obserwuje się u dziecka objawy eksperymentowania z tymi substancjami.

 Spotkanie odbyło się w ramach policyjnego programu ,,Mam wybór…wybieram rozsądek”. Pierwszą część spotkania poprowadziła przedstawicielka Policji, która omówiła sytuację prawną środków zastępczych i środków odurzających oraz przybliżyła zapisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także uświadomiła rodzicom jakie konsekwencje za łamanie prawa przez osoby niepełnoletnie przewiduje Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. W drugiej części spotkania prowadzonego przez przedstawicielkę Sanepidu, rodzice dowiedzieli się czym są dopalacze, jak działają na organizm i jakie jest ryzyko związane z ich zażywaniem. Omówione zostały również zagrożenia związane z niewłaściwym dawkowaniem leków OTC oraz z nabywaniem środków farmakologicznych i odżywek dla sportowców z niepewnych źródeł. Prelegentka podkreśliła, iż nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak skutecznie ochronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed tymi zagrożeniami. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia, ale też różnorodne problemy. Należy z dzieckiem rozmawiać także na trudne tematy związane z zagrożeniami jakie niesie świat. Wiedza o narkotykach pomaga przełamać opory przed taką rozmową, a im więcej wiemy o narkotykach, tym łatwiej przekonamy dziecko o ich szkodliwości.

dopal1

dopal2

 

 

 

 

 

 

 

dopal3

dopal4

W spotkaniu uczestniczyło ponad 260 rodziców uczniów z III LO wraz z wychowawcami klas, do których uczęszczają ich dzieci.