Wszyscy teoretycznie wiemy, że palenie to najłatwiejszy przepis na raka płuc, żołądka, czy jamy ustnej oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, jednak z jakiegoś powodu argumenty te nie zawsze zniechęcają palaczy. Być może nieszczęście odsunięte w daleką przyszłość nie jest wystarczająco straszną wizją, a lepsze rezultaty dałyby konsekwencje widoczne tu i teraz. Jeśli więc palisz, powinieneś wiedzieć, że to właśnie papierosy mogą być odpowiedzialne za twoje ataki migreny, częste infekcje wirusowe, kłopotliwe gojenie się ran czy oparzeń, problemy z nadciśnieniem, bolesne wrzody żołądka i dwunastnicy, impotencję i wiele innych schorzeń. Co gorsza, to właśnie palenie odpowiedzialne jest za spory odsetek poronień i przedwczesnych porodów, a także bezpłodność u mężczyźni szybką menopauzę u kobiet. Palenie to także cios dla urody – szara starzejąca się cera, pożółkłe dłonie i paznokcie, matowe włosy, cellulit. Czy przyjemność z ,,dymka’’ warta jest takich wielkich spustoszeń w organizmie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

     Już w 2014 roku przepisy unijne zapowiedziały  wycofanie z rynku papierosów mentolowych, ale przepis wszedł dopiero 20 maja 2020 roku. Papierosy mentolowe sprawiają wrażenie, że są mniej szkodliwe dla zdrowia, tymczasem najnowsze badania wskazują, że mentolowe szybciej uzależniają, a sam mentol ułatwia wnikanie substancji rakotwórczych do organizmu człowieka. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował plakat, na którym informuje powody wycofania papierosów mentolowych ze sprzedaży.

diagnostdzienOd 2012 roku 27 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta. Blisko 70 proc. decyzji lekarskich zależy od wyników badań diagnostycznych. Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, efektywności procesu terapeutycznego i diagnostyki chorób np. nowotworowych i immunologicznych. Dzięki temu lekarz jest w stanie szybko postawić właściwą diagnozę, wybrać odpowiednią terapię i ocenić efekty leczenia. Poza tym dostarcza informacji o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, narastaniu oporności wśród drobnoustrojów. Diagności laboratoryjni pracują w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

         W tym roku ze względu na czas epidemii  świętowanie przebiega inaczej niż zwykle. Nie odbędą się konferencje, seminaria ani spotkania z pacjentami, które mają przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w diagnozowaniu ich stanu zdrowia.

         Chcąc wesprzeć osoby, które w wyniku panującej epidemii, narażone są na dolegliwości wynikające z ograniczonej aktywności ruchowej, zespół fizjoterapeutów Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu przygotował film instruktażowy z zestawem ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu. 

Materiał dostępny jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=li834h9jsYQ

 

Zachęcamy do korzystania z materiału

       Ustanowiło go w 2009 roku Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych. Jego twórcy zwracają uwagę mieszkańców Starego Kontynentu, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a namawianie do zdrowego stylu życia jest sprawą wielkiej wagi. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, ponieważ osób borykających się z problemem nadwagi jest coraz więcej. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie.

Czytaj więcej: 22 maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością

       Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS (The International Candlelight Memorial) przypada co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych i najstarszych kampanii (od 1983) zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. Obchody odbywają się w 115 krajach, a wolontariusze docierają do dziesiątków tysięcy osób.

W tym roku Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami” zaproponowało wirtualne spotkanie na Facebooku – razem, chociaż każdy osobno – aby powspominać  tych, którzy odeszli

Czytaj więcej: Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS